Grattis alla vinnare i Stora Konstlotteriet 2022!
1412 medlemmar deltog i utlottningen av 46 konstverk värda 110.000 kr.
Vinsterna kan hämtas på LUX, Norra Station, Hamngatan 11, Östersund
Måndag 21 nov. kl.11.00–14.00
Tisdag 22 nov. kl.14.00–16.00
Onsdag 23 nov. kl.11.30–13.30
Därefter efter överenskommelse med kansliet – 063-150178, konstforeningen@jamtli.com
Vinster hämtas senast vid årsmötet 2023, därefter tillfaller konstverket Jämtlands Läns Konstförening.
Vill du vara med i nästa års konstlotteri? Bli medlem här
Bilder på konstverken finns här »
1. Niklas Tinnsten ”Det stora i det lilla” grafik
Vinnare medlemsnr. 55 – Berit Cederwall, Östersund
2. Cathrine Johansson ”Vid sjön” grafik på plåt
Vinnare medlemsnr. 539 – Inga Lena Eriksson, Häggenås
3. Anniki Andersson ”The yellow submarine” keramik stengodslera
Vinnare medlemsnr. 1355 – Maria Omberg, Östersund
4. Linda Svedberg ”Berget” keramik blandad stengodslera
Vinnare medlemsnr. 3085 – Bella Mattsson, Östersund
5. Christina Olivecrona ”Mitt i ljuset” oljemålning
Vinnare medlemsnr. 484 – Gunbritt Olofsdotter, Östersund
6. Pelle Angvert ”Möjligheter” oljemålning
Vinnare medlemsnr. 2071 – Eva Zetterström Blixth, Östersund
7. Eva Lindén ”Inom” akvarell
Vinnare medlemsnr. 773 – Susanna Wahllöf, Stockholm
8. Joseph Davey ”Yellow no polka dots” olja på duk
Vinnare medlemsnr. 1940 – Torbjörn Sköldqvist, Frösön
9. Elisabet Magnusson ”Vårblommor” collage
Vinnare medlemsnr. 2154 – Robin Djusberg, Östersund
10. Johanna Bahlenberg utan titel måleri
Vinnare medlemsnr. 2897 – Elin Thomassson, Åre
11. Filippa Arrias utan titel grafik
Vinnare medlemsnr. 2609 – Andreas Vassberg, Östersund
12. Lars Oluf Kolsrud ”Omgärdade städerna” måleri
Vinnare medlemsnr. 1083 – Lena Lindberg, Östersund
13. Karl Mårtens utan titel grafik
Vinnare medlemsnr. 2047 – Carina Böhlmark, Östersund
14. Brita Weglin ”Ofelia” emalj
Vinnare medlemsnr. 2381 – Susanne Söderman, Östersund
15. Pontus Carle utan titel blandteknik
Vinnare medlemsnr. 2619 – Birger Backlund, Ås
16. Nils G Stenqvist ”Växandets mysterium” grafik
Vinnare medlemsnr. 378 – Barbro Olofsson, Östersund
17. Viktor Johansson ”Together” blandteknik
Vinnare medlemsnr. 3047 – Aurimas Jucius, Lit
18. Sara Lundberg ”Trappan” gicleetryck
Vinnare medlemsnr. 1730 – Hans-Åke Grinde, Östersund
19. Kerstin Bergman ”Och en natt bär dag” fotopolymergravyr
Vinnare medlemsnr. 2907 – Sofia Hildingsson, Krokom
20. Anna Pajak ”The space between us” fotopolymer
Vinnare medlemsnr. 2716 – Anna Frisint, Göteborg
21. Roger Metto ”Vierranvárri” litografi
Vinnare medlemsnr. 1556 – Britt Wallentin, Östersund
22. Jan Håfström ”Walkers Escape” fotopolymer & akvatintetsning
Vinnare medlemsnr. 1423 – Elin Olofsson, Offerdal
23. Åsa-Sara Sernheim ”Från stav till stav” collografi
Vinnare medlemsnr. 373 – Henrik Bergman, Örbyhus
24. Aino Näslund ”Bakom solstolen” linoleumtryck
Vinnare medlemsnr. 2297 – Dennis Fluur, Östersund
25. Märit Aronsson ”Romantiskt landskap-röd” grafik, träsnitt
Vinnare medlemsnr. 3002 – Anna Forss, Undersåker
26. Ulf Lundell ”The child sees what you no longer see” grafik
Vinnare medlemsnr. 427 – Eva Törnlund, Stugun
27. Kersti Grönlund ”Stjärnhimmel” monotypi
Vinnare medlemsnr. 3080 – Viktoria Månström, Östersund
28. Nilla Eneroth utan titel glasobjekt
Vinnare medlemsnr. 2943 – Sture Airijoki, Östersund
29. Jini Hedlund utan titel skulptur, rakubränd
Vinnare medlemsnr. 868 – Barbro Hultman, Frösön
30. Kent Wisti ”Sånger om främlingars hemliv” torrnål
Vinnare medlemsnr. 1762 – Karin Bellander Lindberg, Krokom
31. Lotta Döbling ”Gläntan” fotopolymer
Vinnare medlemsnr. 2950 – Anna Karin Welding, Klövsjö
32. Anders Karlsson ”Solbrygga” träsnitt
Vinnare medlemsnr. 2151 – Lena Haglund, Östersund
33. Catharina Warme Hellström ”Olivia” blandteknik
Vinnare medlemsnr. 1500 – Monica Ahlnäs, Östersund
34. Monica Gredmark ”En fiskmås på min hand” handkolorerad etsning
Vinnare medlemsnr. 194 – Annika Blom, Östersund
35. Mattis Lindqvist ”Ellen Sundberg 2016” fotoprint
Vinnare medlemsnr. 2883 – Åsa Rutfjäll, Funäsdalen
36. Björn Dahlström Turkos vas stengods
Vinnare medlemsnr. 1657 – Maria Nerpin, Östersund
37. Ingrid Wångdahl ”Abstrakt” akvarell
Vinnare medlemsnr. 2908 – Anette Nordvall, Östersund
38. Niklas Delin ”EM” akryl på mdf
Vinnare medlemsnr. 1469 – Ulla Eriksson, Krokom
39. Anders Karlsson ”I båten” gicléetryck
Vinnare medlemsnr. 2281 – Anna Backlund, Östersund
40. Anna Fors ”Märg” collografi
Vinnare medlemsnr. 2366 – Kristina Lindgren, Frösön
41. Anna Vidmark ”Till de som aldrig fick se havet” rakubränd skulptur
Vinnare medlemsnr. 2707 – Pernilla Salomonsson, Bruksvallarna
42. Anna Vidmark ”Ta det försiktigt” grafik
Vinnare medlemsnr. 261 – Kerstin Jacobsson, Östersund
43. Ewa Carlsson ”Moonlight outlook” seriegrafik/blandteknik
Vinnare medlemsnr. 1549 – Marcus Calevin, Östersund
44. David Gustavsson utan titel, fotoprint
Vinnare medlemsnr. 449 – Sven-Erik Paulsson, Östersund
45. Conny Hernerud ”Tvätt” akvarell
Vinnare medlemsnr. 2769 – Malin Nord, Frösön
46. Åsa Fröjd ”Anemoner” akvarell och keramik
Vinnare medlemsnr. 1781 – Gunilla Nordell, Östersund