Grattis alla vinnare i Stora Konstlotteriet 2021!
1385 medlemmar deltog i utlottningen av 39 konstverk värda 100.000 kr.
Vinsterna kan hämtas söndag 21 november kl.12-13 på Jamtli Kafé och sedan efter överenskommelse med kansliet – 063-150178, konstforeningen@jamtli.com
Vinster hämtas senast vid årsmötet 2022 därefter tillfaller konstverket Jämtlands Läns Konstförening.
Vill du vara med i nästa års konstlotteri? Bli medlem här
Bilder på konstverken finns här »
1. Hans Esselius Happy days…
Medlemsnr 1590 – Tommy Jonasson, Frösön
2. Aino Näslund Sega råttor
Medlemsnr 920 – Karin Öberg, Frösön
3. Simon Johansson The young ones
Medlemsnr 2318 – Lena Olofsson, Nälden
4. Lennart Jonasson Ainbusk
Medlemsnr 1582 – Margareta Glad, Sveg
5. Anna Kristensson Huset
Medlemsnr 2644 – Kristina Andersson, Östersund
6. SvenErik Jacobsson Prins Karls Forland
Medlemsnr 2568 – Ingrid Hedlund, Undersåker
7. Anna Erlandsson Lena har semester
Medlemsnr 84 – Harriet Augusén, Östersund
8. Anna Erlandsson Star-vår /Star-War
Medlemsnr 1775 – Tina Bylander, Frösön
9. Marie Vedin Laaksonen utan titel
Medlemsnr 2890 – Pia Gunilla Mårtensson, Solna
10. Ewa Carlsson Reaching for the moon
Medlemsnr 1968 – Runa Näslund, Lit
11. Arild Yttri Vinterskog
Medlemsnr 2258 – Håkan Persson, Nälden
12. Annika Persson Turturduvor
Medlemsnr 2502 – Catharina Bäcklund, Östersund
13. Bodil Halvarsson utan titel
Medlemsnr 2848 – Calice Moe, Tandsbyn
14. Maria Bergström Mossiga stenar och snörträd
Medlemsnr 306 – Maria Olsson, Ås
15. Anna Vidmark Piazza del Popolo
Medlemsnr 262 – Lennart Olofsson, Mörsil
16. Magnus Berg utan titel
Medlemsnr 2355 – Annica Renman, Frösön
17. Kåre Henriksson utan titel
Medlemsnr 378 – Barbro Olofsson, Östersund
18. Kristina Thun New horizons
Medlemsnr 8 – Märta Ellmin, Östersund
19. Cecilia Sikström Frida
Medlemsnr 1466 – Kersti Grönlund, Häggenås
20. Hans Kvam utan titel
Medlemsnr 2507 – Rosemarie Ankre, Frösön
21. Britta Hillbom Akrobat II
Medlemsnr 2262 – Margot Lundin, Undersåker
22. Kristian Berglund Monologue
Medlemsnr 2336 – Villum Christensen, Östersund
23. Catherine Johansson På Tur
Medlemsnr 2541 – Helene Danielsson, Ås
24. Poul Pedersen Secret song
Medlemsnr 2659 – Catarina Widemark
25. Lotta Döbling Rummet
Medlemsnr 149 – Elizabeth Albano, Frösön
26. Örjan Noring Midsommar
Medlemsnr 2751 – Andréa Wiktorsson, Östersund
27. Anna Rönnbäck Sommarnatt i norr
Medlemsnr 46 – Gisela Kahm, Frösön
28. Lars Eriksson Skuggor över vatten
Medlemsnr 2713 – Birgitta Iwald, Svenstavik
29. Caroline Färnström Vänner
Medlemsnr 1732 – Patrik Åslund, Östersund
30. Elisabeth Ödmann Omväg
Medlemsnr 1394 – Eva Samuelsson, Östersund
31. Sara Lundberg Krama ko
Medlemsnr 752 – Marianne Sundberg Johansson, Östersund
32. Sara Lundberg Vid frukosten
Medlemsnr 1287 – Ingvar Gustafsson, Östersund
33. Sara Lundberg Klättra
Medlemsnr 1892 – Mats Hedman, Brunflo
34. Helmtrud Nyström Oh, vilken varg (inkl. bok)
Medlemsnr 601 – Åsa-Sara Sernheim, Häggenås
35. Åsa Hellhoff Bakom Masken
Medlemsnr 931 – Linda Brandt, Frösön
36. Staffan Alm utan titel
Medlemsnr 266 – Inger Dahlberg, Östersund
37. Anni Kristine utan titel
Medlemsnr 2809 – Siv Helander, Östersund
38. Björn Dahlström Snytbagge
Medlemsnr 2549 – Per Boström, Östersund
39. Hannes Seebacher Zobur
Medlemsnr 2785 – Michael Althin, Östersund