Vinnare Konstlotteriet 2017

Grattis alla vinnare i stora konstlotteriet 2017!
981 medlemmar tävlande om 27 konstverk till ett värde av ca 75000 kr.
Vinsterna visas längre ner på sidan.

Kontakta JLK:s kansli om du har vunnit – 063-15 01 78, konstforeningen@jamtli.com
Vinsterna kan ni hämta på kansliet på Jamtli (gamla delen, ingången vid busshållplatsen Jamtli)

Från och med 27 november kan ni hämta på följande tider:
måndag-onsdag 08.00-16.45, torsdag 08.00-14,45, fredagar stängt
Ring gärna innan på 063-15 01 78

Vinster hämtas senast vid årsmötet 2018, därefter tillfaller konstverket Jämtlands läns konstförening.
Vill du vara med i nästa års konstlotteri? Bli medlem här 


1513 Birgitta Näsström, Östersund
Aino Näslund ”Flicka med pärlhalsband”

93 Wanja Dahlberg, Östersund
Annika Thofelt ”Gråpäron”

1696 Sylvia Nyström, Häggenås
Aino Näslund ”Apelsinbåten”

162 Ingegerd Sjöberg, Östersund
Stina Wirsén ”Skugga”

1783 Charlotta Blomqvist, Bräcke
Maria Olsson ”Barnen och hundkexen”

1291 Torsten Jonsson, Ås
Erik Kihlbaum ”The Excursion”

1032 Karin Lübeck, Östersund
Christer Carlstedt ”Berget bortom”

61 Anders Rasmusson, Östersund
Cathrine Johansson ”Rött regn”

242 Lisbet Östberg, Ås
Johan Pettersson ”Pi-ti-ta, ti, pi, pa”

1610 Olga van der Linden, Östersund
Annika Persson ”Zebran”

1712 Kerstin Hedström, Orrviken
Ann Edholm ”I oviss timme I”

1717 Jenny Jejlid, Östersund
Siri Ahmed Backström ”Efter Regnet I”

872 Marie-Louise Skoglund, Östersund
Lisa Medin ”Charlestad” samt bok

79 Bengt-Erik Bystedt, Frösön
Marie-Louise Ekman

1571 Eva Öberg, Krokom
Fredrik Lindquist

244 Heléne Rönngren, Bandhagen
Staffan Schönberg ”Vid stranden”

889 Elsa Persson, Östersund
Eliana Borozanov ”Blomma”

238 Ina Lindberg, Östersund
Ersti Söderström-Ergon ”Gift”

1812 Barbro Jonsson, Strömsund
Leif Mattsson ”Tänkerskan”

1651 Eva Öberg, Krokom
Anki Hallqvist  ”… att droppa en darrande kvist i en pöl med bläck och dra den över ytan, som när man drar en stråke över en fiolsträng”

376 Birgitta Näsman, Fåker
Leif Elggren ”Y & B”

68 Henrik Zipsane, Östersund
Pontus Carle ”Wave”

1768 Sara Rudebjer, Östersund
Jimmy Dahlberg, ur Free Energy / Spray Paintings

67 Ingrid Sidén-Lindholm, Dvärsätt
Anna Cronheden ”Vintersprättar”

55 Berit Cederwall, Östersund
Jatte Eriksson ”Yrtivara”

773 Susanna Wahllöf, Järfälla
KajsaTuva Werner ”När vi är i den staden pratar vi på ett nytt sätt till frukosten, som att vi inte setts på ett tag, men jag tror det beror på värmen och våra nya rörelsemönster”

Närvarolotteriet:
269 Ulla-Britt Sundström, Undersåker
Odd Larsson ”Tecken”